Kolik energie akumuluje rodinný dům

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie postupuje rychlým tempem – i u nás.

Stále více lidí a firem se rozhoduje především využít potenciál fotovoltaických instalací, díky kterým je možné vyrábět velké množství energie a osamostatnit se tak na elektrárnách. A úložiště energie , která jsou jedním z klíčových prvků přeměny energie, jsou nedílnou součástí takových řešení . Co to je a jakou akumulační kapacitu zvolit, aby dokázala uložit správné množství energie?

Co jsou to zásobníky energie a jaký je jejich úkol

Začněme základy, tedy vysvětlením významu a funkce akumulace energie. Jedná se o řešení , která umožňují odběr bezemisní elektřiny vyrobené fotovoltaickým (nebo větrným) zařízením . To je výhodné pro spotřebitele, protože nemusí posílat přebytky energie do sítě – připomínáme, že výběrem této možnosti je možné přijímat pouze 80 % přenesené elektřiny (zbývajících 20 % je shromážděné energetickou společností).

Pomocí akumulace energie je možné využít plný potenciál vaší fotovoltaické instalace a kdykoli využít přebytky energie – například večer nebo v noci.

Takové řešení navíc chrání před náhlým přerušením dodávky energie a je mimořádně výhodné pro lidi, kteří mají ztížený přístup k energetickým sítím.

Skladování energie proto zajišťuje energetickou bezpečnost, nezávislost na externích dodavatelích elektřiny a také pomáhá snižovat účty. Není divu, že mezi spotřebiteli roste obliba.

Na co si dát pozor při výběru zásobníku energie pro rodinný dům

Akumulace energie je dalším krokem ke zvýšení energetické bezpečnosti, ke kterému by mělo dojít ihned po instalaci fotovoltaických panelů. Aby to však bylo životaschopné řešení, musí mít správnou kapacitu. Měl by být přizpůsoben jak účinnosti fotovoltaické instalace, tak potřebám členů domácnosti .

Než přejdeme k číselným hodnotám, stojí za to rozptýlit jednu z pochyb spotřebitelů – při rozhodování o zásobníku energie byste měli investovat do takového, který zajistí každodenní potřebu energie . To znamená, že obyvatelé rodinných domů by se měli vzdát sezónních a týdenních řešení, která mají velmi velké kapacity a mohou být využívána například budovami s velmi vysokou energetickou náročností.

Při investici do úložiště energie pro rodinný dům je třeba zvážit následující:

    denní potřeba elektřiny;

    roční průměrné denní množství energie vyrobené zařízením OZE.

Při výběru správné kapacity pro ukládání energie je navíc třeba věnovat pozornost průměrným hodnotám pro všechny slunečné dny v roce, nejen pro hlavní sezónu . Úkolem skladu je pracovat celý den, díky čemuž bude rentabilní a umožní maximální využití energie vyrobené fotovoltaickou instalací.

Proč je to tak důležité? Nedostatečná kapacita zásobníku energie může vést k tomu, že nebude schopen efektivně spolupracovat s fotovoltaickou instalací. To znemožní pokrýt spotřebu energie v rodinném domě. Na druhou stranu příliš velká skladovací kapacita bude mít za následek příliš vysoké náklady a tím zbytečné ztráty peněz. Navíc v takové situaci bude obtížné dosáhnout návratnosti investice.

Jakou kapacitu by měl mít zásobník energie pro rodinný dům

Pokud jste majitelem běžného rodinného domu, měli byste investovat do akumulace energie s kapacitou kolem 10 kWh . To se jeví jako ideální řešení, ale vše samozřejmě závisí na účinnosti fotovoltaických panelů a energetické náročnosti.

Proto se ještě před konečným rozhodnutím vyplatí požádat o podporu auditora , který provede pohovor a energetický audit a upraví řešení z hlediska několika prvků, jako je způsob vytápění rodinného domu, přítomnost indukční varné desky nebo chlazení. To vám umožní vybrat si sklad se správnou kapacitou a také optimálně využít energii vyrobenou fotovoltaickými panely.

Pamatujte si! Pokud chcete investovat do úložiště energie s optimální kapacitou, měli byste využít energetický audit. Díky tomu si vyberete řešení, které bude šité na míru vašim i ostatním členům domácnosti a zároveň dosáhnete rychlejší návratnosti investice a vyhnete se zbytečným nákladům, které by mohl generovat příliš velký sklad!