Fotovoltaické panely na plechovou garáž

Neustále rostoucí obliba fotovoltaických instalací způsobuje, že se o toto téma zajímá stále více lidí a rostoucí povědomí ve společnosti ovlivňuje rozvoj fotovoltaických nabídek a služeb i nových technologických řešení v této oblasti. Když přemýšlíme o fotovoltaických panelech, většina si je stále spojuje s jejich instalací na střechy bytových domů, převážně rodinných domů. Stále častěji se však můžeme setkat se samostatně stojícími panely, zejména v případě nedostatečného vystavení střech slunečním paprskům. Co když na to na zahradě není místo? V takových situacích se často používají jiné budovy v rámci farmy , jako jsou jednoduché garáže. Jak tedy vypadá instalace fotovoltaických panelů na plechovou garáž?

Fotovoltaické panely na garáži – je to možné?

Využití samostatně stojících budov umístěných v blízkosti domu je skvělý nápad, jak zvětšit plochu, která nám bude „fungovat“. Může se stát, že dům nebo dispozice jeho střechy neposkytuje dostatek prostoru, díky čemuž budou fotovoltaické panely schopny vyrobit potřebné množství energie. Proto lze k tomuto účelu využít i jiné stavby, např. garáže. Co je však s tím spojeno, instalace fotovoltaiky v garáži musí brát v úvahu dvě velmi důležité otázky :

konstrukce garáže – je vhodné si uvědomit, že tradiční plechová střešní krytina má lehkou konstrukci, která má především chránit náš vůz před povětrnostními vlivy. Často jsou během vichřice a bouřky takové garáže ničeny přírodními silami. Instalace fotovoltaických panelů na plech proto vyžaduje zvláštní péči a přípravu. V takové situaci se vyplatí spolehnout se na specialisty v oboru, kteří dokážou správně poradit, zda daná garáž splňuje základní stavební požadavky z hlediska zatížení konstrukce deštěm, sněhem a větrem a navíc, zda je schopna přijmout dodatečná zatížení vyplývající z hmotnosti samotné garáže instalace fotovoltaického systému. Nejčastěji bude nutné konstrukci zpevnitnosníky, vazníky nebo výztuže se speciálními profily;

umístění garáže – rentabilita fotovoltaické instalace bude záviset na jejím umístění na našem pozemku. Pokud mají mít panely v garáži doplňkovou funkci, pak by neměla být daleko od měniče nebo zásobníku energie, protože to může způsobit dodatečné náklady na instalaci, které se v budoucnu stejně vyplatí. Pokud je instalace v garáži samostatná, je nutné zajistit místo pro přídavná zařízení a napájecí systém vedený do dalších objektů.

Fotovoltaické panely v garáži – pro a proti

Plusy aneb co stojí za zapamatování

  • možnost zvýšení efektivní fotovoltaické plochy;
  • možnost výměny instalace panelů na střechu domu nebo firmy v případě nepříznivého
  • umístění stavby vůči slunci;
  • menší instalační prostor znamená nižší náklady.

Nevýhody, nebo na co si dát pozor?

  • nutnost přizpůsobení konstrukce váze panelů a celé instalace;
  • pokud není možné namontovat panely na dům, pak malá plocha plechů nemusí pokrýt potřebu energie.

Je třeba zdůraznit, že i když instalace fotovoltaických panelů na plechovou garáž s malou plochou střechy nemusí být příliš výhodnou investicí, pojmout garáž jako doplňkovou podporu pro celkovou fotovoltaickou instalaci může být skvělý nápad. Pamatovat by se mělo pouze na správné přizpůsobení panelů konstrukci, případně její vhodné vyztužení, aby bylo možné efektivně a bezpečně získávat čistou energii ze slunečních paprsků.